Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

Nizip

:

NİZİP TARİHÇE

Nizip Tarihçe
images.jpgNizip'in Tarihi
 İlçemiz yerleşim yerinde bir çok devlet hüküm sürmüştür. Bunlardan bazıları şunlardır. Asur, Iran, Roma, Bizans, İslam-Arap ve Türk-İslam Devletleridir. Nizip yerleşim yerinin birçok bölgenin ulaşım yolu üzerinde olması sebebiyle, M.Ö VII. Asırda başta Mısır Firavunu Ramsessin orduları ve Firikyalılar olmak üzere birçok defa istilaya uğramıştır. M.Ö.XII.yüzyılda ise bölge Hititlerin merkezi haline gelmiş, bölge ve çevresi çok gelişmiştir. Hititlerden sonra Asurlar, Metler, Büyük İskender, Bizanslar ve Roma İmparatorluğunun idaresinde kalan Nizip, Hititler devrinde dini önem de kazanmıştır.
 Abbasiler 780 yılında bu bölgeyi ele geçirmişler, ancak 925-1013 yıllarında bölge Handaniler'in eline geçmişse de Bizanslılar tarafından geri alınmıştır. Bu devirde Gaziantep'in bile Nizip'e bağlı olduğu bilinmektedir. M.S. I. Asırdan itibaren bu bölgeye Türk oymakları yerleşmeye başlamış, Memluk idaresini Dulkadiroğluları hâkimiyeti takip etmiştir.
             Türkler'in bu bölgede görülmesi 11.yüzyılın yarısından başlamaktadır. 1098'de EdezKontlugu çevreyi egemenliği altına almış, 1150 yılında Selçuklulara bir dönem Fatimilere, sonra Haçlı seferleri sırasında Hiristiyanlara, 1187 yılında da Eyyubi topraklarına katılmıştır. 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır.
 İlçe merkezinde Bizanslılardan kalma bir Kilise binası mevcuttur. Ayrıca Orul Sekili, MızarUluyatır ve Çardak köylerinde Bizans döneminden kalma eserlere de rastlanmaktadır.
 Nizip'in kuzey doğusunda Nizip'e 8 km. uzaklıkta bulunan Belkıs Harabeleri Zeugma  Seleucia ad Euphrates Bizanslılardan kalmıştır.
 Nizip'te 29 Haziran 1839 'da Osmanlı ordusu ile Mısır valisi Mehmet Ali pasa arasında Nizip savası gerçekleşmiştir.
 
 
zeugma.jpg
 
Gaziantep ilinin en büyük ilçesidir. Şehrin nüfusu 2011 yılına göre 97.956'dırrŞablon:Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Verileri. Nizip ilçesinde tarım ve tarıma dayalı sanayi oldukça gelişmiştir. İklim olarak karasal iklim görülür. Antep fıstığı ve Zeytin bahçeleri yaygındır. Bu bahçelerden toplanan Antepfıstığı ve Zeytin Meyveleri işlenmeden piyasaya sürülemez. Bunları işleyecek 100'den fazla orta ölçekli fabrika ve işletme mevcuttur. Karasal iklimde yetişen zeytinlerin aroması ve kokusu çok yoğundur. Nizip ilçesinde toplanan zeytinlerin kendine özgü aroması vardır. Bu zeytinyağından elde edilen sabunları meşhurdur. 1960'lı yıllarda Türkiye'nin Sabun ihtiyacının %90'ı Nizip ilçesindeki Sabun Fabrikalarında üretilmekteydi. Zeugma, diğer adıyla Belkıs harabeleri ilçeye 8 km uzaklıktadır.

 

Tarihi ve coğrafi yapısı

Nizip ilçesinin tarihi MÖ 2000 yılına kadar gider. 1517 yılında Yavuz Sultan Selim Nizip'i Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katmıştır. İlçe, Fırat nehrinin meydana getirdiği Orta Mezopotamya havzasındadır. Gaziantep-Nusaybin demiryolu diğer bir deyişle Bağdad Demiryolu ve E-90 karayolu ile Çukurova Otobanı da ilçeden geçer. Gaziantep İli, Nizip İlçesi'nin 10 km. doğusundaki Belkıs Köyü'nde, Fırat Irmağı kıyısında, Zeugma Antik Kenti bulunmaktadır. Tarih öncesi çağlardan beri kesintisiz iskan gösteren bu yerleşimin önemi, Fırat Irmağı'nın en kolay geçit verdiği iki noktadan birisinde olmasıdır. Zaten "Zeugma" adı da "köprübaşı" veya "geçit yeri" gibi bir anlam taşımaktadır. Günümüzde, üzerinde fıstık ağaçlı yetişmiş bulunan, 3-4 metre kalınlığında toprak tabakasıyla örtülüdür. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş olan bu antik kentin 1/3'ü, su tutulması Ekim 2000'de tamamlanmis olan Birecik Barajı göl alanı altında kalmistir.

İdari, sosyal, eğitim ve kültür durumu

İlçenin merkezi ile birlikte 5 belediyesi ve 79 köyü bulunmaktadır. Yerleşim genel olarak topludur. İlçe merkezinde planlı bir şehirleşme vardır.
İlçede bir devlet hastahanesi, 10 sağlık ocağı, 19 sağlık evi, SSK sağlık istasyonu, ana çocuk sağlık ocağı, aile planlama merkezi, verem savaş dispanseri bulunmaktadır. Merkezde dört tane düz lise, dört tane Anadolu lisesi, ticaret lisesi, kız meslek lisesi, sağlık meslek lisesi, veterinerlik lisesi, imam hatip lisesi Endüstri meslek lisesi ve bir adet özel lise vardır. Yatılı ilköğretim bölge okulu olmak üzere kasaba ve köylerdeki toplam 121 ilk ve orta dereceli okulla eğitim öğretim hizmeti verilmektedir. Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı Meslek Yüksek Okulu da ilçededir. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde biçki-dikiş, makina nakışı, halıcılık ve konfeksiyon kursları, hat kursu, kasaplık kursu, Arapça ve İngilizce kursları açılmaktadır. Bir grup öğretmenin kurduğu Bağbozumu Tiyatro Grubu ilçede faaliyet göstermektedir.

Ekonomik durum

Nizip tarıma dayalı sanayi ve ticaret bölgesidir. Antep fıstığı, zeytin, mercimek, buğday, arpa ve bağcılık faaliyetleri üzerine kurulu çeşitli sanayi kuruluşları ilçeyi ekonomik yönden canlı tutmaktadır. Özellikle zeytinyağı üretimi yaygındır.

Rakamlarla Nizip

Enlem : Kuzey 36°-37°
Boylam : Doğu 36°-38°
Rakım : 534-463 kotları arasındadır
Yüzölçümü : 761.950 dekar
Yıllık Ortalama Sıcaklık : 16 °C
En Yüksek Sıcaklık : 43 °C
En Düşük Sıcaklık : -15 °C
Otel sayısı : 12
Lokanta sayısı : 117
Kahvehane sayısı : 375 resmi 75
İnternet Kafe : 19 (2'si eğitim amaçlı)
Kamu Hastanesi : 1
Özel Hastane : 14 (Klinik)
Sağlık Ocağı : 4 merkez 8 köy ve kasaba
Sağlık Evi : 13
Semt Parkı : 24 adet (Toplam 174.141 m²)
Çocuk Bahçeleri : 9 adet (Toplam 13.404 m²)
Yeşil Alan : 13 adet (34.818 m²)
İlçenin 10 km kuzey doğusunda Belkıs (Zeugma) şehri kalıntıları bulunmaktadır. İlçede Karpuzatan mesire yeri, eski kilise, Taşbaş dağı gezilip görülebilecek yerlerdendir. İlçe merkezinde yeni park ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Birecik Barajı civarına yapılan seyir tepesi ve mesire alanı gezilebilecek yerler arasındadır. Yine taşbaş mesire alanı da gezilebilir. Ayrıca belkıs zeugma harebelirinin kıyısından başlayarak şanlıurfaya baglı olan Halfeti ilçesine Fırat nehri üzerinde vapur ile turlar düzenlenmektedir
 
 
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • UPEM
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • UTSAS Sempozyumu
 • Polsan
 • NİZİP KAYMAKAMLIĞI
 • Kurumsal E-Posta
 • KGYS
 • BİMER
 • İçişleri Bakanlığı
 • Çocuklar Uluslararası Sempozyumu
 • Polis Radyosu